Az UNDERDOG Alapítvány

Megkezdte működését az Underdog Alapítvány

„A zene az szeretet”

A hivatalos február végi bejegyzés után megkezdte működését Az Underdog Szociális és Zenei Alapítvány. A szervezet többek között azért jött létre, hogy a zenének, mint közösségteremtő és megtartó erőnek a segítségével lehetőséget nyújtson a társadalom nehéz helyzetű tagjainak helyzetükből való kiemelkedésre, a sikeres társadalmi integrációra. Célja többek között zenekarok, zenei közösségek, alkotóműhelyek létrehozása, a magyarországi kulturált, szervezett utcazenélés meghonosítása és népszerűsítése, hátrányos helyzetű személyek és csoportok segítése a zene és a szociális munka eszközeivel.

Elsőként a budapesti aluljárókban és köztereken fellépő utcazenészeknek kívánunk egy olyan közösséget létrehozni, amelyben lehetőségük van zeneileg képezni magukat, amelyben szociális eszközökkel próbálunk meg segítséget nyújtani, fellépési, bemutatkozási lehetőséget kínálunk számukra, és nem utolsósorban egy olyan közösség tagjai lehetnek, ahol a zene segítségével törhetnek ki jelenlegi helyzetükből. Ezt a munkát segíti az immár öt éve sikeresen működő Underdog Zenekar, amelyben korábban hajléktalan zenészek is közreműködnek, személyes példájukkal bizonyítva azt, hogy a felemelkedés a zene segítségével sikerülhet. A tehetséges utcazenészek a ma már a magyar zenei életben számontartott, klubokban és fesztiválokon is fellépő Underdog Zenekar munkájába is bekapcsolódhatnak.

A program népszerűsítése és megvalósítása, a nagyobb nyilvánosság elérése érdekében az Alapítvány 2016-ban kívánja elindítani első programsorozatát „Szeretetkoncertek” néven. A koncertsorozaton az Underdog Zenekar és az utcazenészek mellett egy-egy közismert, a magyar zenei életben vezető szerepet játszó zenekar, vagy énekes segítené, hogy a társadalom minél szélesebb rétege megismerhesse és támogassa az alapítvány munkáját, megtapasztalja a zenének, mint szociális eszköznek a rendkívüli erejét (melyet az Underdog sikerei mellett pl. a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szimfónia Programjának eddigi eredményei is bizonyítanak), személyesen megélje a karitativitás és a segítés társadalmi értékének és szerepének szükségességét.

Az Underdog Alapítvány fő támogatója a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, amely létrehozta, útjára indította és támogatta az Underdog Zenekart, és amely számos innovatív, újszerű szociális kezdeményezés és program működtetője is. Az alapítvány magáénak vallja a Szeretetszolgálat értékeit, ezért a zenei programokon kívül a későbbiekben számos szociális alapú kezdeményezést is indít, mint pl. olyan közösségek létrehozása és működtetése, amelyben azonos képzettséggel és végzettséggel rendelkező hátrányos helyzetűek vesznek részt, hiszen a zenekar eddigi működése azt bizonyítja, hogy ezek a csoportok, közösségek hatékonyak tudnak lenni a hátrányos helyzet felszámolása, a társadalmi integráció terén.

Underdog Zenekar

Az Underdog Zenekar 2010-ben alakult korábban könnyű és komolyzenészként tevékenykedő egykor hajléktalan emberek részvételével a Magyar Máltai Szeretetszolgálat támogatásával, útjára indítva ezzel Magyarország első hajléktalanokból álló rockzenekarát, lehetőséget adva a nehéz élethelyzetben lévő muzsikusoknak tehetségük újbóli kibontakozására.

A zenekar létrehozásával a hagyományos, a szociális munka eszközrendszerét felhasználó segítés módszereit részben megvalósítva és felhasználva, de másféle intézményes eszközöket is alkalmazva tettünk kísérletet arra, hogy az együttesben zenélő hajléktalan emberek valódi és hatékony segítséget kapjanak élethelyzetük megváltoztatására, végső soron pedig a hajléktalan létből való kikerülésre, hiszen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mindig is kiemelt szerepet tulajdonít azoknak a szakmai programoknak, amelyek a hajléktalan emberek társadalomba való visszaintegrálását segítik elő. A zenekar tevékenysége nagymértékben elősegítheti a társadalom egyéb csoportjai és a hajléktalan emberek közötti közeledést, a hajléktalanokról és a hajléktalanságról alkotott általában véve nem elfogadó és inkább negatív (vagy közönyös) kép csökkentését, az elfogadás és megértés kialakulását, a különböző társadalmi csoportok közötti párbeszéd kialakulását., hiszen a zenekar többek között azért jött létre, hogy segítsen a hajléktalanság társadalmi megítélésének javításában, a hajléktalan emberek társadalmi beilleszkedésének elősegítésében.

Az UNDERDOG ZENEKAR tehát nem a megszokott módon és körülmények között jött létre, de célja és működése megegyezik a zenei életben részt vevő, feltörekvő zenekarokéval: piacképes, jó minőségű zenét játszva profi csapatként szeretne megjelenni a hazai zenei közegben. Vagy ahogyan egy 2010-ben az együttesről megjelent riportban az újságíró találóan megjegyezte: „sztárcsinálás szociális alapon”. A zenekar mindennapjai tehát hasonlóak a többi zenekaréhoz: próbák, fellépések szervezése, koncertek, stúdiómunka, médiaszereplés, támogatók keresése, zenei képzés stb. Eddigi munkánk során kialakítottunk egy egyedi, az UNDERDOG-ra jellemző hangzásvilágot: zenénk ötvözi az underground, az alternatív zene, a világzene és a rock zene elemeit. A hagyományos rock szekciókat (dob, billentyű, gitárok) fúvósok (oboa, klarinét) egészítik ki. 2013-ban kezdtük meg komolyan a kilépést a közönség elé, az RTL Klub klipversenyén a Mintha volna című klipünk ötödik lett a közönség szavazatai alapján, az A38 hajó tehetségkutató versenyén pedig kategóriánkban szintén az ötödik helyet szereztük meg.

Az első áttörést a 2014-es év hozta meg, hiszen számos ismert zenei klubban felléptünk, dalaink hallhatók a Juventus rádióban, felléptünk a Millenáris Parkban, résztvevői voltunk a 2014-es Volt Fesztiválnak, a SZIN-en (Szegedi Ifjúsági Napok) a Nagyszínpadon adtunk koncertet augusztusban.